26. 10. 2015
DRUGA RADIONICA - OSNOVE PISANJA PROJEKTNIH PREDLOGA U CILJU SUFINANSIRANJA MEDIJSKIH PROJEKATA
Drugu dvodnevnu radionicu za medijske profesionalce, pod nazivom "Osnove pisanja projektnih predloga u cilju sufinansiranja medijskih projekata", ANEM je organizovao u Nišu, 22-23. oktobra 2015. Radionicu je vodila trener Jasmina Debeljak Maljković.
Svrha radionice je bila da unapredi znanja i veštine medijskih profesionalaca, predstavnika medija, za pisanje projekata za konkurse za sufinansiranje medijskih projekata, koje raspisuju nadležno ministarstvo, pokrajinski i lokalni organi.
Tokom dva dana trajanja radionice, učesnici su bili upoznati sa strukturom i osnovnim principima razvoja i pisanja projekta, sa osnovnim principima planiranja troškova i izrade budžeta, kao i sa osnovama logičke matrice. Sesije radionice su bile struktuirane tako da se učesnicima predstave osnove, pravila, i modaliteti dizajniranja i pisanja projekata; zahtevi, kriterijumi i prioriteti Konkursa Ministarstva; kako projektna ideja i predlog treba da se osmisle kako bi relevantost projekta usaglasili sa ciljevima i prioritetima Konkursa. Učesnici su dobili i materijal koji im je koristio na radionici, ali im može poslužiti i za samostalno pisanje projekata nakon obuke. Informacije i nova znanja učesnici su mogli da provere i primene tokom radionice, kroz praktičan rad na izradi nacrta projekta. Pre početka praktičnog rada, trener je predstavila jedan dobar primer projekta u formularu Ministarstva, kako bi učesnicima približila kako projekat treba da izgleda i koji su sve elementi bitni. Nacrte projekata su radili po grupama, uz pomoć i savete trenera, a o gotovim nacrtima su svi učesnici diskutovali, uz komentare i sugestije trenera kako da ih unaprede, nakon čega su ih dorađivali. Pitanja kojima su se učesnici bavili u svojim nacrtima projekata su: razvoj kulturnog i umetničkog stvaralaštva i obrazovanja, uključujući i medijsku pismenost;ugroženost ženskih prava, maloletničko nasilje i pravo Roma na informisanost. I na ovoj radionici se potvrdilo da je predstavljanje projektnih ideja svih učesnika i zajedničko komentarisanje višestruko korisno za učesnike, jer tako mogu da se upoznaju za zajedničkim greškama i nedoumicama i lakše da ih zapamte. Ono što je bilo interesantno je to da su neki učesnici odmah uporedili projekte koje su ranije uradili sa novim stečenim znanjima i uočili gde su pogrešili i šta će promeniti kada ponovo budu aplicirali.
Na radionici je učestvovalo 13 predstavnika medija iz: Niša (Gradjanin.rs, Profesionalno udruženje novinara Srbije/NTV, RTV Belle amie, Narodne novine, Super radio), Vranja (Vranjske, RTV Vranje), Pirota (Plus radio 010), Kruševca (RTV Kruševac) , Bora (RTV Bor), Pančeva (TV Pančevo, Radio Pančevo) i Aleksinca (Radio Aleksinac).
Analiza popunjenih evaluacionih upitnika je pokazala da su učesnici bili veoma zadovoljni organizacijom radionice i metodologijom (simbioza teorije i prakse), praktičnim primerima, kvalitetom trenera i radnim materijalom. Učesnici su usvojili projektnu termiologiju i razrešili nedoumice koje su imali pre radionice, mnogo naučili i unapredili svoje znanje, ocenjujući da će im nova saznanja pomoći pri izradi projekata za medijske konkurse.
-
FOTO:ANEM
-
FOTO:ANEM
-
FOTO:ANEM
-
FOTO:ANEM
-
FOTO:ANEM
-
FOTO:ANEM
-
FOTO:ANEM
-
FOTO:ANEM
-
FOTO:ANEM
-
FOTO:ANEM
-
FOTO:ANEM
-
FOTO:ANEM
-
FOTO:ANEM
-
FOTO:ANEM
-
FOTO:ANEM
-
FOTO:ANEM
-
Nema komentara.