Home  /  Medijska scena  /  U fokusu

24. 08. 2008

MINISTAR ZA DRŽAVNU UPRAVU I LOKALNU SAMOUPRAVU NAJAVIO PROMENE ODREDBI ZAKONA O LOKALNOJ SAMOUPRAVI KOJIMA JE ZAUSTAVLJENA PRIVATIZACIJA LOKALNIH MEDIJA

Beograd, 24.8.2008. (B92) - Ministar za državnu upravu i lokalnu samopravu Milan Marković je u intervjuu agenciji Beta ukazao da se status medija na jezicima nacionalnih manjina mora razlikovati od drugih rešenja, a posebno od rešenja kojim je Zakonom o glavnog gradu Beogradu omogućeno osnivanje regionalnog javnog servisa.

"Kod medija koji izveštavaju na jezicima nacionalnih manjina morala se zaustaviti privatizacija jer je došlo do smanjenja obima manjinskih prava suprotno Ustavu", kazao je Marković.

Prema njegovim rečima, problem je uočen pre više od godinu dana, ali niko "nije imao nameru da ga rešava".

"Mi smo u saradnji sa Izvršnim većem Vojvodine dali kakvo-takvo rešenje da to zaustavimo... da sačuvamo ono što je ustavna norma. Slučaj Beograda je bio volja većine u Vladi. Ja i dalje mislim da je to neodrživo i da će morati da se menja... Videćemo kakva će biti politička odluka na kraju", kazao je Marković.

Marković je kazao da se sa ministrom kulture Nebojšom Bradićem dogovorio da se nađe rešenje kojim će se istovremeno zaštititi obim manjinskih prava i "otkočiti" proces privatizacije medija.

Intencija je, kako je naveo, da se privatizacija završi, ali da broj časova izveštavanja na manjinskim jezicima ostane zakonska obaveza.

Sada, upozorio je ministar, postoji mogućnost da novi vlasnik odluči kroz pet godina da medij neće izveštavati na manjinskim jezicima.

"To bi verovatno konačni ishod dobilo na nekom međunarodnom sudu i Srbija bi takav spor izgubila", rekao je Marković i dodao da je njegov zadatak bio da spreči da se to dogodi.

Izmena Zakona o lokalnoj samoupravi u tom delu može se očekivati čim "ljudi koji su zaista stručni u toj oblasti, daju odgovor na najvažnije pitanje: kako sačuvati nivo dostignutih manjinskih prava i nastaviti proces privatizacije".

"Drugi je slučaj Zakona o glavnom gradu gde je potrebna neka vrsta političke odluke", ponovio je Marković.

Ministar je naveo da njegovo ministarstvo u vreme pripreme tog zakona "nije bilo za stanovište da neke lokalne samouprave mogu da imaju medije".

Zakonom o lokalnoj samoupravi i Zakonom o glavnom gradu usvojenim krajem decembra 2007. godine, lokalnim samoupravama je ostavljena mogućnost osnivanja medija, odnosno, u slučaju Beograda, regionalnog javnog servisa što je suprotno odredbama zakona o medijima koji ne poznaju državno vlasništvo u međima.

Novinarska udruženja su se suprotstavila novim rešenjima na osnovu kojih je zaustavljena privatizacija lokalnih medija, uključujući i Studio B.

--

Informišite se više o temi Privatizacija i mediji

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs