Home  /  Medijska scena  /  Region i svet

10. 10. 2002

MAKEDONIJA: STOP PREMLAĆIVANJU NOVINARA

mak_v.jpg
mak_v.jpg
mak_v.jpg

Napad na urednika radio stanice je isprovocirao gnev novinara posle godina ispunjenih politički motivisanim nasiljem nad medijima.

Vise od 500 makedonskih novinara u majicama sa natpisom "Ovde smo, tucite" i uz zvuk pistaljki su protestvovali ispred ministarstva unutrasnjih poslova u Skoplju prosle sedmice zbog politickog zastrasivanja medija.

Demonstracije odrzane 30. septembra predstavljaju reakciju na oko 40 slucajeva nasilja nad novinarima od strane policije i kriminalaca u sluzbi politicara tokom protekle tri godine. Incident koji je konacno isprovocirao gnev novinara je bilo brutalno premlacivanje Zorana Bozinovskog, glavnog i odgovornog urednika kumanovske radio stanice "Tumba" prosle sedmice.

Trojica maskiranih napadaca naoruzanih pistoljima, metalnim sipkama i bezbol palicama su upali u prostorije stanice 25. septembra za vreme programa koji su Bozinovski i jos jedan novinar vodili uzivo na radio talasima. Napadaci su poceli da udaraju Bozinovskog drskom od pistolja, a drugog novinara su izvukli iz studija pod pretnjom oruzjem.

Bozinovski je urgentno prebacen u bolnicu gde je ustanovljen potres mozga, tri preloma prstiju, ozbiljne povrede lica i fraktura kosti jedne ruke.

"Njihov predvodnik je nosio sesir koji je pokrivao lice, ali sam ga prepoznao," izjavio je kasnije Bozinovski za IWPR. "To je bio Goran Trajkovski – Tajto, pripadnik specijalne policijske jedinice "Lavovi". Povukao sam jednog od njih na pod i pokusao sam da se zastitim od udaraca."

"Lavovi" su paravojna policijska jedinica koju je osnovala vladajuca stranka VMRO-DPMNE. Cini se da ova jedinica i dalje preduzima akcije u korist ove stranke uprkos izbornom porazu od 15. septembra. "Napali su nas jer smo preneli izvestaje o (navodnim) korupcionaskim i kriminalnim aktivnostima lokalnih vlasti ciji su predstavnici iz redova VMRO-DPMNE," rekao je Bozinovski.

Lavina protesta javnosti, novinarskih udruzenja i medjunarodnih organizacija, ukljucujuci OEBS i NATO, je dovela do hapsenja Gorana Trajkovskog 27. septembra. Istrazni sudija u Kumanovu tereti osumnjicenog, koji je tvrdio da je bio na strazarskoj duznosti u kasarni makedonske policije u blizini Skoplja u vreme napada, zbog ranjavanja. i poslao ga u pritvor na 30 dana.

Saso Colakovski, generalni sekretar Udruzenja novinara Makedonije, je izjavio da je incident sa Bozinovskim predstavljao direktan povod za proslonedeljne demonstracije. "Napad na naseg kolegu je konacno prelio casu i zato apelujemo na vlasti da prekine sa ovom opakom, zastrasujucom praksom."

Robert Popovski, clan izvrsnog odbora novinarskog udruzenja, je rekao, "Nastavicemo da protestvujemo dok ne dobijemo odgovarajucu zastitu. Vlasti moraju pustiti novinare da rade svoj posao. Ovaj protest pokazuje da sada ima novinara koji su spremni da stanu u zastitu svojih kolega."

Lista napada na medije je podugacka. Medju novinarima koje je pretukla policija su i Branko Gerovski, Marjan Gurovski, Nikolce Mladenov, Atanas Sokolovski, Fatos Musliu, Spase Suplinovski, Sonja Kaziovska, Mare Stoilova, Simon Ilievski i Nina Kepevska. Snezanu Lupevsku su kidnapovali albanski pobunjenici.

Nasilnici, za koje se misli da su u sluzbi makedonskih politicara, su upadali u prostorije skopske televizije "A1", TV "Vis" u Strumici, radija "Kanal 77" iz Stipa, TV "21" u Velesu, TV "Era" u Skoplju i tetovske TV "Kiss", unistavajuci opremu i preteci zaposlenima.

Zlocini nad etnickim albanskim novinarima se obicno ne prijavljuju. Lirim Dulovi, zamenik urednika dnevnog lista na albanskom jeziku "Fakti", je izjavio za IWPR da ih mediji na makedonskom jeziku uglavnom ignorisu.

"Najgori napad se odigrao kada je iz policijskog oklopnog transportera otvorena vatra iz mitraljeza na prostorije dnevnika "Fakti" u Tetovu u aprilu 2001. godine. Novinari su bili u redakciji, ali, srecom, niko nije nastradao," kaze Dulovi. "Nasi izvestaci su takodje hapseni i privodjeni na saslusanje bez ikakvog razloga."

Osim direktnog nasilja, makedonski i albanski novinari se takodje suocavaju sa pritiskom koji vrse politicki predstavnici njihovih etnickih zajednica. Albanski novinari tvrde da je vrsta pritiska od strane albanskih politicara koji su bili u vladajucoj koaliciji sa VMRO-DPMNE bila gora od bilo cega sto su njihove makedonske kolege morale da izdrze.

Iso Rusi, glavni i odgovorni urednik skopskog nedeljnika na albanskom jeziku "Lobi", je naveo slucaj kada je glavni i odgovorni urednik lista "Fakti" odbio da objavi saopstenje Menduha Tacija, visokog zvanicnika Demokratske partije Albanaca iz vladajuce koalicije, zbog preostre kritike muslimanskog svestenstva. Rusi je rekao da je Taci pobesneo i nalozio ministarstvu informisanja da se drasticno smanji pomoc iz drzavnog budzeta za ovaj dnevni list.

Zoran Bojarovski je zamenik urednika skopskog magazina "Fakti".

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs