22. 09. 2009
TREĆI IZVEŠTAJ O PRAVNOM MONITORINGU MEDIJSKE SCENE U SRBIJI
ANEM predstavlja treći Izveštaj o pravnom monitoringu medijske scene u Srbiji za mesec avgust 2009. godine, koji je sproveo stručni tim advokatske kancelarije „Živković & Samardžić", u saradnji sa ANEMom. Monitoring predstavlja osnovnu aktivnost u okviru projekta „Pravni monitoring medijske scene u Srbiji i prateće promotivne aktivnosti", podržanog od strane USAIDa i IREXa Srbije.
I ovaj Izveštaj, kao i svi prethodni, ima za cilj da olakša uočavanje problematičnih pitanja i nedostataka medijske regulative i prakse, dajući smernice za njihovo rešavanje. Monitoringom su obuhvaćena ključna pitanja za medijski sektor: ostvarivanje prava na slobodu izražavanja; regulatorni okvir (implementacija postojećih zakona i usvajanje novih); rad državnih i drugih nadležnih organa i organizacija; odvijanje tranzicionih procesa privatizacije i digitalizacije. Niz konkretnih podataka, njihova stručna analiza i ekspertsko pravno mišljenje o stanju u medijima za posmatrani period, mogu poslužiti kao osnov za preduzimanje konkretnih mera za poboljšanje celokupnog okruženja za razvoj medija.
Sprovedeni monitoring u oblasti slobode izražavanja ukazuje da su i u posmatranom periodu zabeležene različite povrede slobode izražavanja. Tako, na primer, pojedinim novinarima je, suprotno propisima, bilo uskraćeno pravo na informacije o radu organa ili pristup određenim događajima i konferencijama za štampu, a indikativan je i slučaj onemogućavanja kablovske ditribucije programa jednom emiteru od strane distributera, koji treba da zamisli RRA. Monitoringom sudske prakse je zabeleženo donošenje presude u korist novinara, ali i interesantno menjanje stava jednog suda o sopstvenoj nadležnosti u novom slučaju, koji ima isti činjenični osnov kao i raniji predmet po kojem je taj sud postupao.
U oblasti implementacije zakona, data su posebna zapažanja koja se odnose na primenu Zakona o radiodifuziji, kroz aktivnosti RRA, kao i Zakona o zaštiti podataka o ličnosti, kroz informacije koje je Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti objavio u svom pregledu aktivnosti za mesec avgust 2009.
U posmatranom periodu, praćene su i promene u oblasti usvajanja novih zakona. Najznačajnije za medije je bilo usvajanje spornih izmena Zakona o javnom informisanju i donošenje Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina, koji su bitno promenili regulatorni okvir za medije. Posebno je obrađen i predlog Zakona o tajnosti podataka, kao i Nacrt Zakona o nedozvoljenom objedinjavanju i javnosti medijskog vlasništva, jer oba mogu biti od uticaja na rad medija.
Monitoring rada nadležnih organa obuhvatio je i u ovom periodu praćenje aktivnosti regulatornih tela, državnih organa i kolektivnih organizacija za zaštitu autorskog i srodnih prava. Izveštaj sadrži niz prikupljenih podataka i činjenica, kao i njihovu stručnu analizu. Monitoring implementacije Vladinih interventnih mera za pomoć medijima u uslovima ekonomske krize, predstavlja važan deo ovog Izveštaja. Neobezbeđivanjem ostvarivanja, odnosno nedovoljnim ostvarivanjem tih mera, Vlada je dovela u pitanje i značaj i smisao svojih mera.
Procesi privatizacije i digitalizacije, kao važni tranzicioni medijski procesi i dalje zahtevaju posebno praćenje, zbog njihovog izuzetnog značaja za medije. Proces digitalizacije je, nakon usvajanja početnih akata, čini se, zastao i ostavio prostor za slobodno tumačenje i delovanje Javnog servisa mimo usvojenih planova i standarda, ali i propisa. Privatizacija medija je, nažalost, i dalje samo tema različitih skupova, ali ne i rada nadležnih organa, koji bi morali, bez odlaganja, da omoguće njen završetak.
Zaključak ovog Izveštaja sadrži ocenu stanja u medijima u Srbiji za posmatrani period, koja je rezultat ekspertske analize svih podataka, prikupljenih pravnim monitoringom najvažnijih aspekata medijske scene.
Treći Izveštaj o pravnom monitoringu, za avgust 2009, možete preuzeti ovde, u celosti ili u delovima, klikom na izabranu sekciju dole:
Sekcija SLOBODA IZRAŽAVANJA ovde
Sekcija MONITORING IMPLEMENTACIJE POSTOJEĆIH ZAKONA ovde
Sekcija MONITORING PROCESA USVAJANJA NOVIH ZAKONA ovde
Sekcija MONITORING RADA REGULATORNIH TELA, DRŽAVNIH ORGANA I KOLEKTIVNIH ORGANIZACIJA ZA ZAŠTITU AUTORSKOG I SRODNIH PRAVA ovde
Sekcija PROCES DIGITALIZACIJE ovde
Sekcija PROCES PRIVATIZACIJE ovde
Sekcija ZAKLJUČAK ovde
CEO IZVEŠTAJ možete preuzeti ovde
-
Nema komentara.